Chirurgia onkologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem chorób nowotworowych. Choroby nowotworowe to grupa schorzeń w których komórki organizmu, za sprawą mutacji genetycznych dzielą się w sposób niekontrolowany a nowo powstałe komórki nowotworowe tworzą guz nowotworowy zamiast tworzyć prawidłowe komórki tkanki którą budują. Nowotwory możemy podzielić na łagodne i złośliwe.
Nowotwór łagodny jest z reguły dobrze ograniczony, często otorbiony, rośnie wolno oraz nie daje przerzutów. Jest całkowicie wyleczalny a po właściwym jego usunięciu nie powstaje ponowny rozrost nowotworu w tym samym miejscu (tzw. wznowa).
Z kolei nowotwór złośliwy wyróżnia się szybkim wzrostem oraz brakiem torebki. Rozprzestrzenia się poprzez wrastanie między komórki pobliskich tkanek, co upośledza ich funkcję. Takie miejscowo ograniczone schorzenie daje szansę na przeprowadzenie radykalnego zabiegu resekcyjnego, warunkując wyleczenie choroby nowotworowej. Jednak w miarę rozwoju choroby komórki nowotworowe mogą przedostać do światła naczyń limfatycznych i krwionośnych. W efekcie komórki te są w stanie zawędrować wraz z chłonką lub krwią w odległe miejsca organizmu, gdzie dają początek nowym guzom. Takie nowe guzy określa się jako przerzuty. Pogarsza to stan i rokowanie chorego. Przerzuty uniemożliwiają efektywną terapię poprzez resekcję guza pierwotnego, wymagając leczenia skojarzonego z innymi metodami, takimi jak chemioterapia czy radioterapia lub leczenia paliatywnego. Celem zabiegów paliatywnych jest przede wszystkim poprawienie jakości życia osób w zaawansowanym stadium choroby.
Specjalista chirurgii onkologicznej podczas wizyty po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną ocenia stopnień zaawansowania nowotworu oraz stan chorego. Następnie ustala plan leczenia skojarzonego w multidyscyplinarnym zespole zgodnie z uznanymi standardami postępowania. Odpowiada za przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego, stwarzając optymalne warunki do jego przeprowadzenia. Planuje i realizuje zabieg operacyjny w zależności od ustalonego wcześniej stopnia zaawansowania nowotworu i stanu ogólnego pacjenta. Ponadto zajmuje się kontrolowaniem chorych po leczeniu operacyjnym.
Chirurgia Onkologiczna
Konsultacje i kwalifikacje do zabiegów operacyjnych