Laparoskopia narodziła się na początku XX wieku i zafascynowała lekarzy na całym świecie. Dynamiczny rozwój, dobre wyniki leczenia i nieustający wzrost popularności sprawiły, że laparoskopia szybko stała się standardową metodą chirurgicznego leczenia wielu chorób. Obecnie zakres operacji przewodu pokarmowego wykonywanych metodą laparoskopową jest niemal identyczny z zakresem operacji klasycznych. Z użyciem laparoskopu wykonywane są zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, ginekologii czy urologii. Najczęściej wykonywanymi operacjami laparoskopowymi w zakresie przewodu pokarmowego są: wycięcie pęcherzyka żółciowego, wycięcie wyrostka robaczkowego, operacje przepuklin pachwinowych, przepuklin rozworu przełykowego, odcinkowe wycięcie jelita cienkiego oraz operacje jelita grubego. Rzadziej wykonywane zabiegi to: usunięcie śledziony, usunięcie nadnerczy, obwodowa resekcja trzustki, częściowa resekcja wątroby, resekcja żołądka, resekcja przełyku oraz pankreatoduodenektomia.
Operacje laparoskopowe wykonywane są poprzez niewielkie nacięcia w ścianie brzucha (5- 12mm). Nie jest konieczne duże cięcie. Przez to ograniczony do minimum jest uraz tkanek chorego – stąd nazwa zabiegi minimalnie inwazyjne. Wiąże się to z krótszym pobytem w szpitalu, krótszym okresem rekonwalescencji, znacznie lepszym efektem kosmetycznym (mniejsza blizna) oraz ograniczeniem dolegliwości bólowych po zabiegu. Zabieg wykonany sposobem laparoskopowym umożliwia również bardziej precyzyjne preparowanie tkanek, ograniczenie krwawienia śródoperacyjnego oraz lepszą wizualizację naczyń i nerwów pozwalając uniknąć uszkodzenia tych struktur. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego, wtedy też jama brzuszna wypełniana jest dwutlenkiem węgla (CO2) dla lepszej wizualizacji oraz możliwości wykonania danej procedury. Po wytworzeniu przestrzeni, przez niewielkie otwory w powłokach, do jamy brzusznej wprowadzone są laparoskopowe narzędzia chirurgiczne, dzięki którym przy doskonałej wizualizacji z użyciem kamery wysokiej rozdzielczości wykonywana jest procedura chirurgiczna.
Przyszłe lata bez wątpienia przyniosą dalszy rozwój technik laparoskopowych, gdyż jest on nie tylko potrzebny, ale i nieunikniony. Przykładem rozwoju technik minimalnie inwazyjnych jest chirurgia robotowa.
Konsultacje i kwalifikacje do zabiegów operacyjnych
W Centrum Medycznym Nikiszowiec nasi specjaliści konsultują i kwalifikują pacjentów do zabiegów laparoskopowych takich jak: