Kompleksowa opieka okołoperacyjna
Prehabilitacja
Prehabilitacja to jak najlepsze, wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia, najczęściej operacyjnego (choć również na przykład onkologicznego) po to, by proces leczenia przebiegał jak najlepiej i by powrót do zdrowia oraz sprawności był jak najszybszy. Pojęcie to wciąż w Polsce jest bardzo mało popularne a brak odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem może w sposób znaczący pogorszyć efekt końcowy. Pojęcie prehabilitacji obejmuje 4 podstawowe elementy.
- Przygotowanie żywieniowe – stosowanie odpowiednio dobranej diety, w tym preparatów żywieniowych i suplementów celem wyrównania niedoborów żywieniowych, zwłaszcza u pacjentów niedożywionych i wyniszczonych.
- Ćwiczenia fizyczne mające na celu poprawę wydolności fizycznej, ale też opanowanie podstawowych elementów usprawniania po zabiegu, jak odpowiedni tor oddechowy czy wstawanie z łóżka. Ten element jest bardzo istotny u pacjentów poddawanych zabiegom ortopedycznym, torakochirurgicznym czy rozległych zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej.
- Wsparcie psychologiczne, którego główną rolą jest zmniejszenie lęku pacjenta, co nie tylko poprawia komfort, ale jest też ważnym elementem ułatwiającym przeprowadzenie samego zabiegu operacyjnego, jak również ogranicza ryzyko powikłań pooperacyjnych.
- Rezygnacja z nałogów – bardzo istotna jest również rezygnacja z nałogów, szczególnie palenia papierosów, które stanowią jeden z najważniejszych czynników ryzyka powikłań pooperacyjnych, zarówno bezpośrednich (zapalenie płuc, zakażenie miejsca operowanego), jak i pośrednich (dłuższe pobyty szpitalne, większe ryzyko nieszczelności zespoleń w obrębie przewodu pokarmowego). Konsultacja przedoperacyjna mająca na celu poprawę stanu ogólnego obejmuje ocenę wagi i diety pacjenta, jego aktywności fizycznej oraz ocenę samopoczucia. Zlecone badania diagnostyczne pozwolą w odpowiedni sposób przygotować pacjenta do operacji, zostanie nakreślony plan przygotowania do operacji obejmujący przytoczone powyżej elementy prehabilitacji.
Kontrola pooperacyjna
W CMN zapewniamy naszym pacjentom kompleksową opiekę pozabiegową i pooperacyjną. Dla każdego pacjenta ustalony zostanie indywidualny plan wizyt kontrolnych. Oceniona zostanie rana pooperacyjna oraz zalecona właściwa opieka nad nią minimalizująca bliznę. W naszym centrum jest możliwość korekty blizn nowoczesnymi metodami w tym z użyciem laseroterapii. Istotne w procesie gojenia rany jest usunięcie szwów w odpowiednim czasie lub zastąpienie ich specjalnymi plastrami zbliżającymi brzegi rany. Omówione zostaną zalecenia co do diety oraz trybu życia. Kluczowa w dalszym postępowaniu jest ocena badania histopatologicznego wyciętych tkanek czy narządów oraz zaplanowanie odpowiedniego planu nadzoru onkologicznego. Ocenione zostaną efekty zabiegu oraz zostaną zaplanowane badania dodatkowe, szczególnie istotne w przypadku pacjentów onkologicznych.